CZY JEST RAJ PODATKOWY?

Ewelina Skwierczyńska pisze w najnowszym numerze "Kazusu Podatkowego" o "schematach podatkowych, czyli jak nie trafić do raju (podatkowego).
To wyjątkowo przejrzysty tekst, rzec można nawet poradnik jak raportować w sposób przekonywujący dla organów podatkowych, schematy optymalizacji podatkowej. Precyzyjnie uświadamia, co takową optymalizacją jest, ponieważ zawiera niemal wszystkie optymalizacyjne triki stosowane dotychczas. Opłaca się czytać, żeby wiedzieć, czego nie należy robić, bo to po prostu już nie przejdzie.

ŹRÓDŁO: Co jeszcze możecie Państwo znaleźć w najnowszym numerze "Kazusu Podatkowego" https://www.taxpress.pl/#!/czasopisma/kazus-pod...(7)2019/197

APORTEM DO SPÓŁKI

Są problemy, z którymi Platon z Feuerbachem nie dali by sobie razem rady, nawet gdyby żyli w tych samych czasach.
Jednak nasze sądy administracyjne robią, co mogą. Jakub Pachecka, który jest entuzjastą zawiłych zawiłości podatkowych analizuje przypadek, kiedy spółka komunalna pobudowała za swoje pieniądze budynek na nieruchomości komunalnej, ale nieruchomość ta nie należała do owej spółki a władze komunalne, aby jakoś dojść z tym do ładu postanowiły ową nieruchomość z budynkiem wnieść aportem do owej spółki, co postawiła budynek. Spostrzegawczy, jak zawsze, urząd skarbowy zauważył, że od aportów należny jest VAT a władze municypalne spostrzegły, że być może jest to w opisywanej sytuacji bez sensu. Rezultat sporu wraz z tokiem rozumowania organów w najnowszym „Kazusie Podatkowym” w tekście pt. „Aport zabudowanej nieruchomości”.

ŹRÓDŁO: Co jeszcze możecie Państwo znaleźć w najnowszym numerze "Kazusu Podatkowego" https://www.taxpress.pl/#!/czasopisma/kazus-pod...(7)2019/197

FORUM PRZYJAZNYCH DORADCÓW

Z inicjatywy Regionalnych Oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych z wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, śląskiego w Poznaniu odbyło się Forum Podatkowe Poznań 2019, którego tematem przewodnim były podatki przyszłości pod hasłem: „Przyjazny system podatkowy warunkiem rozwoju biznesu”. W obradach wzięło udział 220 uczestników. Mamy nadzieję, że głos przyjaznych doradców zostanie usłyszany w miejscach, gdzie tworzone jest prawo podatkowe.

ŹRÓDŁO: https://forumpodatkowepoznan.pl/

WIĘCEJ Z CIT-u

Redukcja szarej strefy i ograniczanie luki VAT spowoduje dalszy wzrost dochodów w podatku CIT - powiedział dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
Dodał, że wpływy podatkowe z CIT w pierwszych czterech miesiącach br. wzrosły o ok. 20 proc. wobec analogicznego okresu 2018 r. Odniósł się tym samym do komunikatu Ministerstwa Finansów, z którego wynika, że w tym okresie dochody z podatku CIT były wyższe o blisko 2,9 mld zł. W kontekście tych wyliczeń sukcesy polskiej gospodarki muszą zapierać dech w piersiach analityków biznesowych od Tokio przez Moskwę aż po Waszyngton. A my tu w kraju oczekujemy kolejnych nowych plusów.

ŹRÓDŁO: PAP/Ministerstwo Finansów

CZEKAMY NA NOWEGO MINISTRA

Z prawdopodobieństwem bliskim pewności będziemy mieli nowego ministra od podatków.
Z kół zbliżonych do władz najwyższych Rzeczpospolitej dochodzą wieści o dymisji minister finansów prof. Teresy Czerwińskiej. Nie chodzi o to, że ktoś zarzuca jej brak kwalifikacji. Chodzi o to, że jej faktyczna dymisja, nieprzyjęta przez premiera, o której przecieki trafiły do mediów tuż przed eurowyborami, potraktowana została przez kierownictwo partii i państwa jako brak politycznego instynktu oraz takowej wyobraźni. Czekamy na nowego ministra od plusów.

ŹRÓDŁO: Radio Maryja

KTO PYTA TEŻ BŁĄDZI

Mówią, że kto pyta nie błądzi. Okazuje się, że to podstawowy błąd w myśleniu. Oto dziennik „Rzeczpospolita” zadał Ministerstwu Finansów dość osobliwe pytanie: czy handlujący wirtualną walutą mogą odliczyć od przychodów koszty nabycia tak zwanych koparek bitcoinowych oraz prądu na ich zasilanie?
Ministerstwo odpowiedziało, że nie. Osobliwość tego pytania polega na tym, że nie ma w Polsce przedsiębiorstwa, które zajmuje się wyłącznie pozyskiwaniem i handlem kryptowalutą. Zazwyczaj jest to jedna z wielu działalności, więc wydatki na sprzęt komputerowy oraz jego zasilanie i tak są odliczane od podstawy opodatkowania. Jak więc teraz grozę tej odpowiedzi przekuć na konkretne działania?

ŹRÓDŁO: Dziennik „Rzeczpospolita” 31 maja 2019 r.

TWOJA DROGA Z VAT-EM

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że budowa ulic dojazdowych do działek sprzedawanych przez gminę jest wyłącznie inwestycją wykonywaną w ramach zadań publicznych.
Tym samym gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT zapłaconego podwykonawcom w ramach realizacji prac i dostarczania materiałów koniecznych do wybudowania rzeczonej drogi. Finanse samorządów lokalnych nie mają lekko. Być może rozwiązaniem jest wykonanie tego wszystkiego od końca? Najpierw budujemy drogi dojazdowe, by podnieść ceny działek pod zabudowę i dopiero później wyznaczyć działki i je sprzedawać ... a tak swoją drogą, to po co gmina ma odliczać ten VAT?

ŹRÓDŁO: Wyrok NSA sygn. akt I FSK 577/17 powiązany z wyrokiem WSA w Gliwicach III SA/Gl 771/16

POŁOWA GARAŻU

Zgodnie z nowymi zasadami rozliczania kosztów samochodów w firmie nie jest możliwe odliczenie kosztu wynajmu garażu dla parkowania owych pojazdów w całości od podstawy opodatkowania.
Tylko w części - 50 lub 75 proc. Dlatego trzeba wynajmować garaże jako magazyny i stawiać tam samochody wyłącznie okazjonalnie – podpowiadają zaprzyjaźnieni z nami doradcy podatkowi.

ŹRÓDŁO: Interpelacja indywidualna dziennika „Rzeczpospolita” do Ministerstwa Finansów.

WARTOŚĆ DODANA OD WARTOŚCI UJĘTEJ

Rachunek, jaki wystawią Ci za wybicie okien, zabrudzenie dywanu lub pościeli oraz rozbicie telewizora wyrzucanego na bruk z pokoju hotelowego nie może być obciążony podatkiem VAT - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Orzeczenie jest o tyle dziwne, że aby wyrównać owe szkody właściciel hotelu będzie musiał ponieść koszty obciążone VAT-em. Ale o tyle racjonalne, że w rezultacie zniszczenia majątku nie powstaje wartość dodana – więc trudno tu naliczać podatek od niepowstałej wartości.

ŹRÓDŁO: Wyrok WSA w Krakowie I SA/Kr 1019/16 w powiązaniu z oddaleniem skargi przed NSA I FSK 672/17

GDY PROKURATOR SIĘ NUDZI

Prokuratura zajęła się uchwałą rady gminy i miasta Szadek. Okazuje się, że zgodnie z nią formularze deklaracji podatku od nieruchomości musi zawierać numer telefonu podatnika.
Prokurator rejonowy z Łodzi stwierdził, że nie ma podstaw prawnych do pozyskiwania i gromadzenia takich danych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi przyznał prokuratorowi rację. Podkreślił, że deklaracja podatkowa nie może zawierać danych, które nie są konieczne do obliczenia wysokości podatku. A przecież numer telefonu może tylko przeszkodzić we właściwym obliczeniu tego podatku.

ŹRÓDŁO: Wyrok WSA w Łodzi sygn. akt : I SA/Łd 756/18

ILE WYNOSI VAT OD ZERA?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację w sprawie faktur VAT, w których wartość usługi wynosi zero (0) zł, a naliczony od niej podatek VAT również wynosi zero (0) zł, które to są wystawiane przez wnioskodawcę interpretacji w przypadku, kiedy handluje towarem, którego nie ma.
Dyrektor orzekł, że jak najbardziej można wystawiać takie faktury i z całą powagą, mocą i jednoznacznością przypomniał, że muszą one uwidaczniać: datę wystawienia faktury, numer, imiona i nazwiska lub nazwę podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, NIP, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, nazwę towaru lub usługi, miarę i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług, cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku, kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen i tak dalej i dalej.

ŹRÓDŁO: interpretacja indywidualna dyrektora KIS syg. 0111-KDIB3-1.4012.186.2019.2.KO

DYREKTOR NIE ZDĄŻYŁ

Polegają one na zamykaniu ludzi w zaimprowizowanych celach więziennych, z których muszą się oni wydostać w wyznaczonym czasie, za co płacą organizatorowi zabawy pieniądze. Spółka zapytała, czy prowadząc usługi związane z rozrywką, polegające wyłącznie na zapewnieniu wstępu do wskazanych obiektów można jej działalność traktować podobnie, jak działalność parków rozrywki, która to obłożona jest 8-procentową stawką VAT? Zanim dyrektor KIS wyraził swoją przychylną opinię, okazało się, że spółka zbankrutowała.

ŹRÓDŁO: interpretacja indywidualna dyrektora KIS syg. 0112-KDIL4.4012.122.2019.2.JKU

Copyright © Taxpress s.c. 2019. All rights reserved.